JIŘÍ ROSTECKÝ – „Podnikání mě prostě baví“

JIŘÍ ROSTECKÝ – „Podnikání mě prostě baví“

1379340_10200699368353578_159225234_nJiří Rostecký

mladypodnikatel.cz, iParťák

 

 

 • Jiří, jak víme, zakladatelem společnosti  iParťák s.r.o. jste se stal krátce po dokončení střední školy. Jak tato společnost vznikla?

Společnost vznikla sice až v září 2013, tedy krátce po mém odmaturování, ale iParťák fungoval již několik měsíců předtím, kdy získával své první klienty a mně cenné zkušenosti. Projekt se rozjel velmi dobře a založení firmy tak bylo logickým vyústěním.

Nemohu ale nepoznamenat, že jsem firmu nezakládal sám, ale rozhodl jsem se ji založit s mým kolegou a kamarádem Adamem Pýchou, který se na projektu už nějakou dobu podílel. Dnes tvoříme skvělý podnikatelský pár, doplňujeme se a dělíme si jednotlivé činnosti tak, abychom je zvládali co nejlépe.

 • Co Vás k tomu vedlo a proč jste nepokračoval ve studiu jako většina vašich vrstevníků?

Podnikání mě prostě baví. A myslím si, že bychom v životě měli dělat právě to, co nás baví nejvíce. Myslím si, že i kdybych vystudoval vysokou školu, tak bych asi nenašel nic, co by mě bavilo více, takže jsem se na ni rozhodl nejít. Kdybych dnes studoval, neměl bych čas se naplno věnovat svému byznysu, a kdyby ano, podepsalo by se to zase na volném čase, čase s rodinou a podobně. A to jsem nechtěl.

 • Vzdal jste se bezstarostného života a vrhl se do práce po hlavě, nelitujete teď svého rozhodnutí?

Neřekl bych, že jsem se vzdal bezstarostného života. Znám i řadu lidí, co nepodnikají a co mají daleko větší starosti než já, nicméně mám rozhodně méně volného času a více povinností než většina mých vrstevníků, ale to je v mé situaci naprosto normální. Rozhodně toho nelituji. I kdyby moje firma snad někdy zkrachovala, nelitoval bych.

 • Jak na Vaše rozhodnutí reagovalo okolí, rodina? Podnikání je přece jenom rizikovou záležitostí.

Rodina mě naštěstí podporuje a fandí mi. Mám obrovské štěstí v tom, jaké mám rodiče a jakou mi dávají volnost. Rozhodnutí nepokračovat ve studiu samozřejmě bylo těžké i pro ně, ale myslím si , že toho nelitují.

 • Kolik hodin denně strávíte prací? Patříte mezi workoholiky nebo se řídíte pravidlem 3×8=24?

Dvacet čtyři hodin minus to, co spím. Přiznám se, že nemám diskuze o času v práci příliš rád. Možná to zní divně, ale já si myslím, že pracuji pořád. Nemám hodinovou sazbu, neživím se třeba konzultacemi. Buduji firmu, která má vydělávat peníze i bez mé přítomnosti, a proto musím věnovat dostatek času i přemýšlení nad jejím dalším rozvojem, vylepšování stávajících procesů a podobně. A když třeba sedím v parku, pouze přemýšlím a poté se vrátím s novými nápady, je to práce, nebo ne? A když čtu nějakou zajímavou knihu a vstřebávám nové informace, které mi v podnikání mají pomoci, flákám se, nebo pracuji? A když relaxuji nebo si užívám čas s rodinou, abych z práce nezešílel, nemá to snad s prací nic společného?

Možná postupem času a získáváním většího nadhledu změním názor, dnes ale nemohu odpovědět jinak, než že pracuji takřka stále. Ve firmě samozřejmě máme určitou dobu, kdy sedíme v kanceláři a pracujeme, ale jejím uplynutím to zcela jistě nekončí.

 • Jaké klíčové vlastnosti by podle Vás měl mít podnikatel, aby se stal úspěšným?

To nevím a doufám, že je mám. Troufnu si pouze odhadnout, že to bude určitě výdrž a schopnost přijímat dobré i špatné zprávy s dostatečným nadhledem a rozumnou reakcí.

 • Kdo je Vaším podnikatelským vzorem?

Páni, tady by se určitě hodilo zmínit třeba Steva Jobse, Warrena Buffeta a další, ale já se snažím získávat podněty od těch, co jsou mi přeci jen trochu blíž. Inspiruji se od mnoha českých podnikatelů, s nimiž se setkávám na různých akcích a diskutuji o jejich projektech. Myslím si, že tu máme mnoho úspěšných lidí, co dokázalo vybudovat skvělé firmy a stát se tak vzorem pro řadu dalších.

 • Zajímáte se o různé motivační knihy či knihy o podnikání, marketingu apod.? Jestli ano, která Vás nejvíce zaujala, a doporučil byste ji začínajícím podnikatelům?

Knihovnu mám plnou, ale čtenář jsem velmi pomalý. V minulosti jsem motivační knihy četl a určitě mohou být přínosné, znám ale také mnoho lidí, co kvůli nim ztratilo realistický nadhled, který je však také velice důležitý. Jsem tedy toho názoru, že knihy nám mohou rozšířit obzory, mohou nás inspirovat a poučit, ale rozhodně by neměly být naším hnacím motorem a jakýmsi návodem na úspěch. Nejspíš to totiž nevychází…

 • Na portálu MladýPodnikatel.cz můžeme najít mimo jiné i velké množství rozhovorů. Jsou všichni tito podnikatelé vstřícní, nebo jste se již setkal i s odmítavým přístupem?

Přesně tyto rozhovory jsou podle mě daleko přínosnější než zmiňované motivační knihy. Dočkáte se tam totiž reálného pohledu na něčí byznys a já se navíc snažím jít opravdu do hloubi tak, aby si čtenář skutečně něco odnesl. Navíc je to zadarmo.

Co se přístupu lidí týče, je to vždy jiné. Staly se i případy, kdy jsem byl odmítnut, jiní ani neodpověděli, další zase přijali a odpovědi dodnes nemám. Je to ale normální, naštěstí se ve většině případů setkávám s pozitivními reakcemi, za což jsem opravdu vděčný.

 • Připravujete další větší projekty kromě iParťáka a Mladého podnikatele?

Sám určitě ne, ale firma pracuje s plány na mnoho projektů, z nichž se některé určitě v budoucnu realizovat budou. Teď ale věnujeme maximum pozornosti tomu, co už máme.

 • Jaké jsou Vaše hlavní cíle v roce 2014 a čeho byste chtěl dosáhnout v průběhu následujících 10 let?

Jsme velmi mladá firma, takže plánů máme hodně. Chtěli bychom postupně získávat první zaměstnance a celkově se rozšiřovat. Co ale bude za deset let si netroufám tvrdit. Doufám jen v to, že i nadále budu moci dělat věci, které mě baví, a to s lidmi, které mám rád.

 

Leave a Reply

comment-avatar

*